Artykuły

Szkolne wieści

3 Maja w SP Czaszyn

W Szkole Podstawowej w Czaszynie obchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się 30 kwietnia. W tym dniu uczniowie wzięli udział w uroczystej akademii, którą przygotowała klasa siódma. W kilku odsłonach przybliżyli to ważne wydarzenie historyczne.  Odegrali sceny pierwszego rozbioru Polski i próby ratowania niepodległości naszego kraju. Na scenę wkroczyli  sam król Stanisław August Poniatowski i uosobiona Konstytucja, która odpowiadała na pytania uczniów przygotowujących się do sprawdzianu z historii. Wszyscy poznali najważniejsze założenia Konstytucji i jej znaczenie w ratowaniu państwa polskiego. Na prośbę Samorządu Szkolnego uczniowie  przybyli na uroczystość w ubraniach zawierających barwy narodowe.  To była prawdziwa lekcja historii!  Natomiast w dniu 3 maja delegacja szkoły brała udział w gminnych obchodach tego święta, które odbyły się w Zagórzu.

Spotkanie ze studentami Koła Naukowego ROTOR

W piątek 27 kwietnia, Gimnazjalistów z Zagórza i ekologów z SP Zagórz odwiedziła grupa studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, będących członkami Studenckiego Koła Naukowego Rotor.

            Działalność Koła Rotor opiera się głównie na budowie ekologicznego pojazdu napędzanego etanolem, który startuje w prestiżowych międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon w Londynie. Konkurencja polega na przejechaniu, jak największej ilości kilometrów na jednym ekwiwalencie paliwa. W zawodach w roku 2017 udało się krośnieńskiej ekipie przejechać 306 km na jednym litrze etanolu. Obecnie są w trakcie prób i przygotowań do zawodów mających odbyć się na początku lipca 2018 r. Ekipa z Krosna jest jedną z pięciu reprezentujących Polskę i jedyną z tak małego ośrodka (pozostałe drużyny są z politechnik: Lubelskiej, Warszawskiej, Gdańskiej, Łódzkiej, Śląskiej oraz z Wojskowej Akademii Technicznej).

            Spotkanie ze studentami odbyło się w przyjaznej i radosnej atmosferze. Studenci z PWSZ opowiedzieli nam  o swojej działalności naukowej oraz o udziale w zawodach w Londynie, które są częścią festiwalu innowacji energetycznych "Make the Future Live". Na zaprezentowanym przez nich filmie mogliśmy zobaczyć, jak wyglądał Londyński tor oraz przejazd ich pojazdu nazywanego "Piłą" w europejskiej edycji ogólnoświatowego konkursu Shell Eco-marathon - jednego z najbardziej wymagających konkursów dedykowanych młodym inżynierom. Jego celem jest zainspirowanie studentów do poszukiwania nowych technologii w dziedzinie energetyki.

Czytaj więcej: Spotkanie ze studentami Koła Naukowego ROTOR

Dzień Ziemi w Zahutyniu

Cała społeczność szkolna zebrała się w poniedziałek, 23 kwietnia na uroczystym apelu z okazji Dnia Ziemi. Dzieci z przedszkola przedstawiły scenki i śpiewały piosenki dla Ziemi. Koło teatralne „Psotka”- zaprezentowało inscenizację z puszką po słodkim napoju w roli głównej. Myślą przewodnią występu było uwrażliwienie dzieci na treści związane z ekologią. W praktycznym działaniu uczniowie, losowo dobrani, wyszukiwali  na mapie świata kontynenty aby zrozumieć, że postawy i działania ekologiczne muszą być podejmowane na całym świecie dla nas i przyszłych pokoleń. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Dzień Ziemi - uroczysta akademia w Szkole Podstawowej w Czaszynie

22 kwietnia jest obchodzony na całym świecie jako  Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.  Ponieważ w tym roku była to niedziela, uroczystości w naszej szkole zaplanowaliśmy na 25 kwietnia.

 Na ten dzień uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej w Czaszynie przygotowali przedstawienie na temat życia w naszej miejscowości kilkadziesiąt lat temu.  Dzieci pod opieką Pani Marii Błażowskiej i Pana Pawła Stefanowskiego  pokazały, że mieszkańcy Czaszyna  - na wiele lat przed tym jak ekologia zaczęła być modna – potrafili w sposób ekologiczny uprawiać rolę, zbierać plony, przetwarzać je, czy przygotowywać zdrowe posiłki.  Dzieci, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście z zainteresowaniem oglądali przebieg żniw i zwyczaje związane ze zbiorem plonów, pieczeniem chleba i spożywaniem posiłków. 

Czytaj więcej: Dzień Ziemi - uroczysta akademia w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Zaśpiewaj!- Konkurs piosenki

Już po raz 12 Osiedlowy Dom Kultury „Gagatek” w Sanoku zorganizował konkurs piosenki zachęcający do rozwijania muzycznych i wokalnych zainteresowań dzieci. Stworzył także warunki do zaprezentowania swoich umiejętności i możliwość konfrontacji z innymi uczestnikami. Szkołę Podstawową w Zahutyniu reprezentowały uczennice klasy drugiej: Emilka Nowak i Maja Szczepek (opiekun pani Anna Stawarz) oraz klasy trzeciej: Ewa Barzycka i Oliwia Rutkowska (opiekun pani Beata Iwanowska). Miło nam poinformować, że Ewa zdobyła II miejsce, natomiast pozostałe dziewczynki otrzymały nagrody za udział w konkursie. Gratulujemy sukcesów!