Artykuły

Szkolne wieści

Spotkanie wigilijne w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

Każdego roku, przed świętami Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej w Zahutyniu organizowane jest „Spotkanie Wigilijne”. Uczniowie, przedszkolaki i pracownicy szkoły spotkali się 21 grudnia, wszyscy odświętnie ubrani, przy pięknie nakrytych i udekorowanych stołach z opłatkiem w ręku. Modlitwę na rozpoczęcie poprowadził ksiądz proboszcz Adam Jaworski, potem były życzenia świąteczne od pani dyrektor Wandy Izdebskiej a później wszyscy wszystkim życzyli „Wesołych Świąt”. Potrawy wigilijne zapewniła, jak zwykle niezawodna pani Aneta Szczepek, przewodnicząca Rady Rodziców. Bardzo serdecznie dziękujemy !!!! Dziękujemy też sponsorowi, którego pozyskała pani Aneta. Słodkości na wigilijny stół przygotowała razem z mamą Julka Szczupaczyńska- ciasteczka były wyborne! Dziękujemy! Korzystając z cudownej, świątecznej atmosfery wszyscy śpiewali kolędy i pastorałki. To było radosne, świąteczne spotkanie. W południe do szkoły przyszli rodzice, dziadkowie i rodzeństwo - dla nich wszystkie dzieci przygotowały program artystyczny a grupa teatralna  „Psotka” wystawiła Jasełka. Nasi mali artyści, od przedszkola do klasy trzeciej, spisali się wspaniale. Dostarczyli wszystkim zebranym wiele radości, wzruszeń i powodów do dumy. Ten dzień doskonale przygotował nas na „przyjście Pana”. W przedszkolu rodzice otrzymali od swoich pociech (i Pań) piękne szopki betlejemskie - wykonane podczas zajęć.

Czytaj więcej: Spotkanie wigilijne w Szkole Podstawowej w Zahutyniu

Pójdźcie za naszą gwiazdą…

Dzień przed Wigilią w Gimnazjum w Zagórzu był szczególny. Wspólne oczekiwanie na przyjście Bożego Dzieciątka, jak co roku, było radosne.

Od rana krzątanina w każdej z klas, by przygotować godne spotkanie przy stołach. Nie zabrakło barszczu z uszkami, pierogów, ciasta domowego wypieku i napojów. I naszej jodły. I jeszcze zimnych ogni.

Ważną z ważnych chwil było odczytanie słów Ewangelii o narodzeniu Bożego Syna. Każdy wziął do ręki biały opłatek, symbol życia. I każdy się nim przełamał z bliźnim, życząc wszystkiego najlepszego na najbliższe świąteczne dni i dni kolejne Nowego Roku.

A później to, co najważniejsze, wspólne świętowanie podczas ogólnoszkolnego spotkania. Dziewczęta i chłopcy z klas IIa i IIb zaprosili wszystkich do dnia narodzenia Bożego Syna. I było uroczyście. Na wejście piękne wykonanie pastorałki „Uciekali, uciekali…”. Ten dzień dla każdego z nas, ludzi XXI wieku, jest niezwykły. Wiele słów zmusiło wszystkich do refleksji: „jest taki dzień”, „rozwiążmy , wszystkie supły i supełki”, dzielmy się radością, kochajmy bliskich, po których pustka bardzo boli….

Czytaj więcej: Pójdźcie za naszą gwiazdą…

X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Gdy późną wiosną 2017 r. Uniwersytet Rzeszowski rozesłał propozycje wzięcia udziału w X Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu do ich realizacji zgłosiły się: Szkoła Podstawowa im Janusza Korczaka w Porażu i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej. Uczennice Gimnazjum (Magdalena Tokarz, Ksenia Kaczmarska i Karolina Jankowska) wzięły udział w spotkaniu organizacyjnym w Rzeszowie, po czym uczniowie obydwu szkół opracowali własne programy działania. Do grudnia zbierano wywiady prowadzone z osobami starszymi, które pamiętają jeszcze tamte czasy, a następnie zaprezentowano je na dodatkowych zajęciach.

   Szkoła Podstawowa w Porażu zorganizowała – 9 grudnia – wycieczkę po miejscowości, której celem było zapoznanie z historią lokalną, w tym i Żydów zamieszkujących Poraż w przeszłości. Na spotkaniu w szkole uczniowie wysłuchali wywiadów ze „świadkami historii” oraz wykładu o walorach krajoznawczo-turystycznych Poraża, a następnie udali się do „starej plebanii”, w której znajduje się – nieco już zapomniana – izba regionalna. O zgromadzonych eksponatach, makietach i mapkach opowiadał ksiądz proboszcz Mariusz Woźniczyszyn. Kolejnym punktem wyprawy było miejsce mordu Żydów dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej znajdujące się w części miejscowości nazywanej Granicą. Na cmentarzyku, na którym spoczywają pomordowani, uczniowie uzyskali dokładniejsze informacje o holokauście i zdarzeniu sprzed prawie 80-ciu lat. W zajęciach wzięli udział: Wiktoria Adamowska, Patrycja Kruczek, Jakub Gocek, Emilia Krawczyk, Witold Osenkowski i Gabriel Łuc fotografujący wycieczkę.

Czytaj więcej: X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Jasełka w Szkole Podstawowej w Czaszynie

 Święta Bożego Narodzenia wiążą się z wieloma pięknymi tradycjami i zwyczajami. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o przyjściu na świat Jezusa – zwanych Jasełkami, które na stałe wpisane są w kalendarium uroczystości naszej szkoły. Nie inaczej było w tym roku – 22 grudnia. Tegoroczne Jasełka miały charakter bajkowy. Mali aktorzy wcielili się w różne postacie z bajek: Dziewczynkę z zapałkami, Pinokia, Jasia i Małgosię, Smerfetkę, Czerwonego Kapturka, Calineczkę, Kopciuszka, Rybaka. Każda z tych postaci ofiarowała Małemu Dzieciątku jakiś swój dar z odniesieniem do współczesności. Oczywiście nie mogło zabraknąć chóru aniołków i najważniejszych: Maryi i Józefa.

Śpiewane kolędy, oraz piękne tańce aniołków, wprawiły widzów w prawdziwie świąteczny nastrój i uświadomiły, dlaczego co roku, z niecierpliwością wszyscy czekamy na te święta.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor łamiąc się opłatkiem życzyła wszystkim  zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2018.

Czytaj więcej: Jasełka w Szkole Podstawowej w Czaszynie

Podsumowanie projektu

W grudniu Szkoła Podstawowa w Czaszynie zakończyła realizację projektu "Przez zabawę do nauki matematyki" finansowanego przez Fundację mBank.

Na apelu przypomniano działania podejmowane w ramach tego projektu, ogłoszono wyniki przeprowadzonych konkursów, zaprezentowano nagrodzone prace oraz wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu "Układamy Radosne sześciany".

Dzięki realizacji projektu szkoła zakupiła dużo atrakcyjnych gier logicznych i strategicznych oraz układanek, z których dzieci bardzo chętnie korzystają. Sprzyja to rozwijaniu wyobraźni, kreatywności, umiejętności logicznego myślenia, przewidywania i wyciągania wniosków.

Uczniowie wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki i VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Projektowali i wykonywali matematyczne gry, puzzle, karty i domina. Poznali zasady tworzenia zabaw i gier w aplikacji Learning Apps oraz pracę z awatarem Voki. Przeprowadzono wiele ciekawych konkursów. Wszystkie te działania sprzyjały uczeniu się matematyki poprzez zabawę. Zdobyte wiadomości i umiejętności będą procentować w kolejnych latach nauki.

Wprawdzie projekt "Przez zabawę do nauki matematyki" dobiegł końca, ale już teraz myślimy o kolejnym...

Czytaj więcej: Podsumowanie projektu