Artykuły

Szkolne wieści

VII Turniej Szachowy dzieci i młodzieży o Puchar Burmistrza Zagórza

21-22.03.2018 Zespół Szkół w Tarnawie Górnej.

Turniej rozegrano w dwóch grupach wiekowych na dystansie 9 rund po 30min/ zawodnika:

  • Grupa 1 - Uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych do klasy IV (58 zawodników)
  • Grupa 2 - Uczniowie klas 0-III. (40 zawodników)

Podopieczni Pani Janiny Dłużewskiej zdominowali grupę młodszą. Rywalizację w grupie klas 0-III wygrał Karol Osenkowski i odebrał nagrodę z rąk Pana Burmistrza Ernesta Nowaka. M-ce III zajął Bartosz Koczera, m-ce IV Krzysztof Osenkowski. W pierwszej dziesiątce znaleźli się także Jan Młynarski oraz Oskar Urban. Bardzo dobrze spisali się także debiutanci Ania Kita oraz Karol Grzyb.

Wielkie brawa dla Karola. Jest to jego drugi sukces w tym tygodniu. W niedzielę Karol został wicemistrzem gminy Solina w swojej kategorii wiekowej w XVII Turnieju Szachowym  o Puchar Dyrektora GOKSiT Polańczyk.

W grupie starszej nasi uczniowie musieli się zmierzyć z mocnymi zawodnikami miedzy innymi z gimnazjów, którzy reprezentują swoje kluby w trzecioligowych drużynach Komunalnych Sanok oraz Sanovii Lesko. 

Czytaj więcej: VII Turniej Szachowy dzieci i młodzieży o Puchar Burmistrza Zagórza

Pierwszy dzień wiosny w Tajlandii z podróżnikiem grupy Trzask

Pierwszego dnia wiosny naszą Szkołę Podstawową w Czaszynie odwiedził podróżnik grupy TRZASK. Pan Dariusz Rochecki przedstawił fotorelację z wyprawy do Tajlandii. Dzięki wspaniałym zdjęciom, barwnym opisom i ciekawych historiom mogliśmy dowiedzieć się o kulturze i warunkach życia mieszkańców tego azjatyckiego kraju. Dodatkowo uczniowie mogli obejrzeć, podotykać i też powąchać pamiątki przywiezione z Tajlandii. Niewątpliwie na wszystkich zrobiły wrażanie pierścienie na szyję kobiet z ludu Kayan. A ci, którzy dobrze odpowiedzieli na zadawane pytania mogli rozkoszować się specjalnymi żelkami. To było bardzo pouczające spotkanie, które zaciekawiło wszystkich – od uczniów klas pierwszych po siódmoklasistów.

Czytaj więcej: Pierwszy dzień wiosny w Tajlandii z podróżnikiem grupy Trzask

Uczniowie Szkoły Podstawowej w edukacji przyrodniczej Bieszczadów

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w programie „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”. W marcu odbyły się spotkania kameralne w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych. Dzięki interaktywnym prezentacjom, malowniczym zdjęciom, ciekawym animacjom uczniowie mogli zapoznać się z osobliwościami przyrody ożywionej i nieożywionej Bieszczadów. A poprzez ćwiczenia przy planszach, zestawach kart i tablicy interaktywnej utrwalili sobie przyswojone wiadomości. Trzeba przyznać, że pracownicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego zrobili wszystko, aby zajęcia te były jak najbardziej atrakcyjne. Kolejne wyjazdy już wkrótce..

Czytaj więcej: Uczniowie Szkoły Podstawowej w edukacji przyrodniczej Bieszczadów

Sukces uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie w ogólnopolskim konkursie dotyczącym bezpieczeństwa w Internecie

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czaszynie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Cyberprzemoc to rzecz zła, lecz uniknąć jej się da” organizowanym przez Szkołę Podstawową w Bierutowie. Zadaniem konkursu było przygotowanie prezentacji komputerowej na temat zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Tytuł laureata konkursu otrzymało troje uczniów z naszej szkoły zajmując wraz z innymi nagrodzonymi całe podium:

I miejsce – Natalia Oleksów (kl. 6)

II miejsce – Justyna Krawczyk (kl. 5)

III miejsce – Radosław Kuzio (kl. 7)

Oprócz dyplomów uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe w postaci gadżetów szkolnych i pięknych albumów dotyczących przyrody wybranych miejsc świata.

„Święto matematyki” w szkole Podstawowej w Czaszynie

12 marca w Szkole Podstawowej w Czaszynie obchodzono „Święto Matematyki”. W tym roku matematyka zagościła w kuchni, a to za sprawą inicjatora i organizatora Dnia Matematyki w Polsce, którym jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve - patron merytoryczny e-math.pl, pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Kolejny raz uczniowie klas I-VII walczyli o puchar przechodni w kategorii klas I–III oraz IV–VIII. Klasowe potyczki rozpoczął Turniej wiedzy matematycznej pod hasłem „Matematyka w kuchni”. W następnych konkurencjach wszyscy uczniowie mieli okazję wykazać się umiejętnością szacowania, sprawnego liczenia, logicznego myślenia i spostrzegawczością. Wszyscy dzielnie walczyli o każdy punkt i przekonali się, że matematyką można się świetnie bawić.

Podczas rozgrywek wykorzystano gry zakupione w ramach projektu „Przez zabawę do nauki matematyki” finansowanego przez Fundację mBank.

W kategorii klas I - III zwyciężyła klasa III, natomiast w kategorii klas IV- VII - klasa VI. Zwycięskie klasy otrzymały puchary z rąk Pani Dyrektor, a każda klasa dostała pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Czytaj więcej: „Święto matematyki” w szkole Podstawowej w Czaszynie