Szkolne wieści

WALENTYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAHUTYNIU

W dniu 14 lutego obchodzono w Szkole Podstawowej w Zahutyniu Walentynki. Cała społeczność szkolna wzięła udział w tym wydarzeniu. Pani Dyrektor rozpoczęła apel, przybliżając postać Św. Walentego, nie tylko jako patrona zakochanych, ale także osób chorych, cierpiących szczególnie na choroby psychiczne. Były wspaniałe występy wszystkich dzieci, tańce, wierszyki, rymowanki i oczywiście piosenki o miłości i przyjaźni. Wszystkie prezentowane wierszyki, życzenia i piosenki wykonano w języku angielskim. Nad całością czuwała  Pani Anna Jankojć, nauczycielka języka  angielskiego w Szkole Podstawowej w Zahutyniu. Po występach odbyło się wręczenie przesyłek „Poczty Walentynkowej”. Każdy uczeń i pracownik szkoły otrzymał walentynkę i balonikowe serduszko. Szkoda tylko, że następne Walentynki są dopiero za rok!

Spotkanie z policjantami

W dniu 20 lutego w Szkole Podstawowej w Czaszynie odbyło się kolejne spotkanie z policjantami, którzy tym razem przeprowadzili zajęcia w zakresie profilaktyki cyberbezpieczeństwa. Prelekcja i rozmowy dotyczyły Internetu, jego dobrych i złych stron, ale przede wszystkim poruszały problem „Jak zachować się w sieci, aby być bezpiecznym w kontaktach społecznościowych i w trakcie zdobywania informacji w sieci? Omówione zostały również  zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania telefonów komórkowych. Na zakończenie policjanci przypomnieli telefony alarmowe i wytłumaczyli, w jakich okolicznościach powinno się z nich korzystać. Spotkania policjantów z dziećmi mają charakter prewencyjny i przyczyniają się do poprawy poziomu wiedzy młodych ludzi na temat zagrożeń, z którymi czasem, nawet nieświadomie mogą się spotkać.

Występ uczniów SP Czaszyn na Opłatku dla Seniorów w Czaszynie

1 lutego odbył się w Czaszynie Opłatek dla Seniorów. Spotkanie  zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz - Pana Ernesta Nowaka, Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zagórzu oraz Radę Sołecką w Czaszynie, przy współpracy z KGW. Wstępem do uroczystości był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Czaszynie, którzy przedstawili Jasełka, w drugiej części nie zabrakło wierszy,  piosenek i tańców dla babć i dziadków. Każdy z obecnych mógł napawać się pięknem kolęd i pastorałek  w wykonaniu solistek ze starszych klas i włączyć się do wspólnego kolędowania, co jeszcze bardziej podkreśliło  niezwykle ciepłą oraz dającą poczucie bliskości atmosferę spotkania. Po przedstawieniu  nie zabrakło w pełni zasłużonych gromkich braw, a mali artyści zostali zaproszeni na poczęstunek oraz  otrzymali od organizatorów spotkania upominek w postaci gier do świetlicy szkolnej.

Smakowite warsztaty w Fabryce czekolady

W styczniu uczniowie realizujący projekt biologiczno-chemiczny z kl. II c  Gimnazjum i klas VII Szkoły Podstawowej  w  Zagórzu pod opieką p. Krystyny Witowicz i p. Ewy Bryły-Czech uczestniczyli w przepysznych warsztatach w Korczynie, w jedynej na Podkarpaciu Fabryce czekolady. 

Pod czujnym okiem mistrza Polski w cukiernictwie uczniowie wykonali niepowtarzalne tabliczki czekolady zdobione pralinami, różnymi owocami i przyprawami, czekoladowe lizaki i medale.

Młodzi biochemicy poznali również dzieje firmy. Obejrzeli maszyny i urządzenia do produkcji czekolady.  Przebyli drogę jaką pokonują ziarna kakaowca z Afryki poprzez transport do Europy, różnorodne procesy technologiczne i biochemiczne, aż do gotowych wyrobów cukierniczych. Ale poza możliwością poznania i podziwiania pracy cukierników mogli skosztować wielu czekoladowych przysmaków. Każdy uczeń wykonał dla siebie pamiątkowy medal wizyty w tej niezwykłej fabryce, otrzymał dyplom udziału w słodkich warsztatach oraz własnoręcznie przygotowane czekoladowe przysmaki.

X Wieczór Kolęd i Pastorałek

Dbając o staropolską tradycję śpiewania kolęd, społeczność Szkoły Podstawowej Łukowem po raz kolejny zorganizowała Wieczór Kolęd i Pastorałek. Ta magiczna i wyjątkowa uroczystość wpisała się już w tradycję szkoły.  21 stycznia 2018r., późnym popołudniem, przy blasku świec, w Domu Ludowym w Łukowem licznie zgromadzili się mieszkańcy Łukowego i okolicznych miejscowości, aby wspólnie głosić nadejście Maleńkiej Miłości. Ustrojone drzewka, śnieg za oknem, migoczące lampki zachęcały do wspólnego kolędowania i śpiewania pastorałek.

Wieczorne spotkanie z kolędą uświetnili swoją obecnością:  Pan Bogdan Antolak – Radny Rady Miejskiej w Zagórzu, Pani Ewa Get – Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół w Zagórzu, Pan Edward Mąka – Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Zagórzu, Pan Grzegorz Sowa – Sołtys wsi Kalnica oraz Pani Ewelina Morawa – Przewodnicząca Rady Rodziców.

Świąteczny Koncert Kolęd w Łukowem to wydarzenie międzypokoleniowe, które zawsze gromadziło ludzi w różnym wieku, od kilkulatków przez uczniów i młodych absolwentów, aż po seniorów – przyjaciół szkoły. W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz 10-lecie Wieczoru Kolęd i Pastorałek. Za sprawą przygotowanej, ciekawej galerii zdjęć była to okazja do wspomnień i refleksji.

Czytaj więcej: X Wieczór Kolęd i Pastorałek

Sara Jaworska i Aleksandra Semen stypendystkami Zarządu Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie zatwierdził listy rankingowe wniosków o przyznanie stypendium dla uzdolnionej młodzieży w ramach projektu Wsparcie stypendialne uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2017/2018. Stypendium zostało przyznane 230 uczniom, legitymującym się średnią powyżej 5,00 i szczególnymi osiągnięciami edukacyjnymi. Wśród wyróżnionych znajdują się dwie uczennice Gimnazjum w Zagórzu - Sara Jaworska z klasy III c oraz Aleksandra Semen z klasy II c.

Opiekunem i autorem Indywidualnych Planów Rozwoju Edukacyjnego gimnazjalistek jest  p. Krystyna Witowicz.

Gratulujemy Oli i Sarze
Oraz życzymy kolejnych sukcesów edukacyjnych.

Występ artystyczny uczniów z Gimnazjum w Tarnawie Dolnej na spotkaniu z rodzicami

18 stycznia na zebraniu rodziców po raz kolejny mieliśmy niebywałą przyjemność obejrzeć przedstawienie klasy 3B  przygotowane z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy, przekonać się o ich talentach aktorskich i wokalnych.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obok nas może być wielki talent, cieszymy się więc, że mogliśmy pokazać rodzicom, że szkoła to nie tylko egzaminy, sprawdziany i kartkówki.
Piękne pokazanie tradycji wigilijnych jeszcze raz pozwoliło nam powrócić do tych magicznych chwil Bożego Narodzenia.