Aktualności

INFORMACJA O UTRUDNIENIACH W RUCHU DROGOWYM

Powiat Sanocki informuje, że w związku z rozpoczęciem robót budowlanych polegających na odtworzeniu zniszczonego przepustu w km 10+781 w miejscowości Średnie Wielkie w ciągu drogi powiatowej nr 2257R Tarnawa - Kalnica,

do dnia 09 października 2018r., będą miały miejsce utrudnienia w ruchu.

Uczestnicy ruchu proszeni są o zachowanie bezpieczeństwa, przestrzeganie znaków drogowych i stosowanie się do poleceń osób kierujących ruchem.

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia związane z realizowaną inwestycją.

Święto Plonów w Porażu

W dniu 2 września 2018 r. w Porażu rolnicy gminy Zagórz uroczyście obchodzili tegoroczne Święto Plonów.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto o godz. 13.00 w kościele pw. Matki Bożej Gromnicznej w Porażu mszą świętą dziękczynną za zebrane plony. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Domu Strażaka, na którym odbyły się oficjalne uroczystości.

Po powitaniu zaproszonych gości Gospodarz Dożynek - Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz Ernest Nowak dokonał oficjalnego otwarcia uroczystości, a w okolicznościowym przemówieniu podziękował wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę.

Starostowie dożynek – Barbara i Zdzisław Urbanowie w imieniu rolników złożyli na ręce Burmistrza, upieczony z tegorocznych zbiorów chleb - symbol pracy rolnika. Gospodarz gminy symbolicznie podzielił się nim z zebranymi na placu dożynkowym.

Po części oficjalnej rozpoczęła się prezentacja wieńców dożynkowych z poszczególnych Sołectw.

Całość prezentacji zakończył wspólny śpiew pieśni dożynkowych.

Czytaj więcej: Święto Plonów w Porażu

Budowa kładki pieszo-jezdnej na rzece Osława w miejscowości Morochów

W dniu dzisiejszym w Morochowie odbyło się uroczyste wbicie łopat pod długo wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję pn. "Budowa kładki pieszo-jezdnej na rzece Osława w miejscowości Morochów".

Symboliczne łopaty zostały wbite przez: Posła na Sejm RP Bogdana Rzońcę, Posła na Sejm RP Piotra Babinetza, Wojewodę Podkarpackiego - Ewę Leniart, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Marię Kurowską oraz Radną Rady Miejskiej w Zagórzu Marię Mielnik.

W uroczystości ponadto udział wzięli: Ernest Nowak - Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz, Ks. Mariusz Woźniczyszyn - Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Porażu, Ks. Julian Feleńczak - Proboszcz Parafii Prawosławnej w Morochowie, Ks. Bogdan Kiszko - Proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Mokrem, Jan Różycki - Przewodniczący Rady Miejskiej w Zagórzu, Bogdan Tarnawski - Inspektor Nadzoru Inwestycji, Anna Łukowska - sołtys wsi Morochów, przedstawiciele wykonawców - Mariusz Lojas i Dominika Waisser oraz licznie zebrani mieszkańcy Morochowa.

Wybudowany zostanie most o długości 80 m kosztem 6,2 mln zł. Na realizację zadania Gmina Zagórz uzyskała dofinansowanie od Wojewody Podkarpackiego w kwocie 4 172 146 zł z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Ponadto wsparcie finansowe w wysokości 300 000 zł zobowiązał się przekazać również Marszałek Województwa Podkarpackiego.
 
W myśl zapisów umowy budowa obiektu ma zostać zrealizowana do 15 grudnia 2018 r.

Czytaj więcej: Budowa kładki pieszo-jezdnej na rzece Osława w miejscowości Morochów

Jubileuszowe XX Rykowisko Karpackie już za nami!

25 sierpnia na terenie OSiR "ZAKUCIE" w Zagórzu pomimo niesprzyjającej aury odbyła się promocja książki pod tytułem "Karpackie Rykowisko". Po promocji wszyscy zebrani mogli skorzystać z degustacji kuchni węgierskiej oraz myśliwskiej przy dźwiękach kapeli ludowej "ZAGÓRZANIE" oraz pozostałych zespołów, które miały swój występ tamtego wieczoru.

Natomiast 26 sierpnia uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Zagórskiej, po której nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych na teren OSiR "ZAKUCIE".
Podczas imprezy odbył się turniej wiedzy ekologiczno-łowieckiej dla dzieci, otwarte mistrzostwa w strzelectwie sportowym z broni pneumatycznej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz, pokaz wabienia ptaków i zwierząt, konkurs sygnalistów myśliwskich, międzynarodowy konkurs kulinarny - "Karpacka gulaszomania", konkurs na nalewkę myśliwską oraz promocja kuchni tatarskiej i myśliwskiej, pokaz ptaków łowczych, prezentacja psów myśliwskich, prezentacja bloczkowych łuków myśliwskich, konkurs terenowej oceny poroży jeleni oraz mistrzostwa w naśladowaniu głosu jelenia.

Ponadto w ramach realizacji operacji pn. "Na kulinarnym szlaku-promocja wielokulturowych smaków gminy Zagórz" wszyscy zebrani mogli zasmakować produktów i dań kuchni regionalnej. W ramach ww. operacji zorganizowany został konkurs dla młodzieży na najlepszą relację z wydarzenia.

Czytaj więcej: Jubileuszowe XX Rykowisko Karpackie już za nami!