Aktualności

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji!

Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy, osoby fizyczne zamierzające założyć działalność gospodarczą lub podnieść kwalifikacje zawodowe, przedsiębiorców, stowarzyszenia oraz jednostki samorządu terytorialnego na indywidualne bezpłatne konsultacje dotyczące pozyskiwania dotacji z Funduszy Europejskich. Celem akcji jest ułatwienie mieszkańcom dostępu do informacji i wiedzy dotyczącej możliwości wsparcia z Funduszy Europejskich oraz pomoc w sprawnej realizacji projektów.
Z pomocy konsultanta będzie można skorzystać 4 kwietnia br. (czwartek) w godz. 13.30-15.30 w Urzędzie Miasta i Gminy Zagórz.

Zagórz wśród laureatów konkursu „Razem Bezpieczniej”

imagesProjekt Gminy Zagórz pn. Obywatelska Międzynarodowa Akademia Bezpieczeństwa Publicznego (OMABP) ,,Zielone Bieszczady 2013” znalazł się wśród 35 inicjatyw z całej Polski, które decyzją Zespołu Koordynacyjnego działającego w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zarekomendowano do przyznania dotacji.
„Razem Bezpieczniej” to realizowany od 2007 roku  rządowy program na rzecz ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań. Jego istotą jest włączanie obywateli do nawiązania trwałego, stałego, naturalnego partnerstwa z Policją oraz innymi instytucjami ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Program łączy działania Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Towarzysząca mu procedura konkursowa przebiegała dwuetapowo. Do pierwszego wojewódzkiego etapu na Podkarpaciu, zgłoszono 39 projektów, spośród których zespół wdrażający zarekomendował Ministerstwu Spraw Wewnętrznych 7 inicjatyw. Finałowa „35” została wyselekcjonowana przez ministerialny Zespół Koordynacyjny, który ocenił aż 110 inicjatyw z terenu całego kraju. Co ciekawe w finałowej puli oprócz oferty Gminy Zagórz znalazł się jeszcze tylko jeden projekt z Podkarpacia złożony przez Miasto Sanok.

Czytaj więcej: Zagórz wśród laureatów konkursu „Razem Bezpieczniej”

I Zagórski Kiermasz Wielkanocny (relacja)

W minioną sobotę 23 marca 2013 roku odbył się
I Zagórski Kiermasz Wielkanocny organizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Zagórz oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zagórzu. Uczestnikami kiermaszu były Koła Gospodyń Wiejskich
i Miejskich 
z całej gminy Zagórz. Przygotowane przez Panie kolorowe, wielkanocne stoły uginały się pod ciężarem ozdób i wyrobów gastronomicznych kusząc smakoszy. Każdy mógł kupić coś dla siebie oraz spróbować regionalnych, wielkanocnych potraw, które zostały przygotowane do degustacji. Główną atrakcją jednak był konkurs na najpiękniejszy i najsmaczniejszy mazurek, w którym brało udział osiem kół gospodyń. Komisja w składzie: Teresa Kułakowska – przewodnicząca, Jerzy Biskup – szef kuchni restauracji Nad Osławą
i Aniceta Brągiel – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagórzu miała dokonać oceny mazurków pod względem wrażenia artystycznego, walorów smakowych i regionalności.
Fotorelacja dostępna TUTAJ 

Czytaj więcej: I Zagórski Kiermasz Wielkanocny (relacja)

PL-SK: Upiększy Zagórz i uaktywni jego mieszkańców

Tytułowe określenia dotyczą blisko 700 – metrowej ścieżki spacerowo – rowerowej, która jest kluczowym elementem inwestycyjnym projektu pn. „Rozwój turystyki i aktywizacja osób 50+ w Zagórzu i Svidniku”.
Na realizację tego przedsięwzięcia Gmina Zagórz otrzymała 55 290 EUR w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

pl-sk ue

Wspomniany tu trakt będzie wiódł wzdłuż nadosławskiej promenady, łącząc ulice Mickiewicza (okolice siedziby Poczty) oraz Rzecznej na wysokości popularnej nie tylko wśród zagórzan plaży. Ścieżka służyć będzie do rekreacji i czynnego wypoczynku. Będą mogli z niej korzystać zarówno rowerzyści jak i piesi, a w szczególności ci, którzy  uprawiają niezwykle modną ostatnimi czasy formę marszu
ze specjalnymi kijkami, określaną mianem „Nordic Walking”. Wyróżnienie akurat tej dyscypliny sportu jest nieprzypadkowe, gdyż projekt realizowany w partnerstwie z Agencją Rozwoju Regionalnego w słowackim Svidniku  zakłada  m.in. wyposażenie w sprzęt (kijki) i przeszkolenie dwóch  15-osobowych grup z Zagórza i Svidnika w wieku „50+” w technice „Nordic Walking”. Skąd taki a nie inny przedział wiekowy beneficjentów? 
–  W realiach gospodarczych polsko-słowackiego pogranicza
(Gmina Zagórz i Miasto Svidnik) osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią grupę w szczególny sposób narażoną na marginalizację pod względem ekonomicznym i społecznym. Kluczowym problemem jest tu bezrobocie. Utrata pracy przez osoby w tej kategorii wiekowej w praktyce nierzadko skazuje je na alienację społeczną, obniżenie poczucia własnej wartości, co często objawia się w postaci zaburzeń i schorzeń psychicznych, takich jak nerwice i stany depresyjne
– wyjaśnia Jerzy Zuba – autor 
i współkoordynator projektu.

Czytaj więcej: PL-SK: Upiększy Zagórz i uaktywni jego mieszkańców

Zagórska Droga Krzyżowa 2013

UWAGA 

Z powodu złych warunków atmosferycznych

"Droga Krzyżowa"

została przełożona na termin 27.03.2013 r. (ŚRODA)